Σήμερα (19.10.2016) το πρωί, στο Πολιτιστικό Κέντρο, στα Πλαίσια Ιωαννίνων, πραγματοποιήθηκε σε κατοίκους της περιοχής, ενημερωτική παρουσίαση, με αντικείμενο την πρόληψη σε θέματα κλοπών και απατών.
Η συγκεκριμένη παρουσίαση είναι μια ακόμη προληπτικού χαρακτήρα προσπάθεια των αστυνομικών υπηρεσιών της Ηπείρου, στο πλαίσιο δράσεων που πραγματοποιούνται καθόλη τη διάρκεια του έτους και έχουν ως στόχο την προληπτική ενημέρωση ευαίσθητων κοινωνικών ομάδων.
Επιπλέον, ενημερώθηκαν για τρόπους προφύλαξης από κλοπές σε σπίτια και τους διανεμήθηκε έντυπο ενημερωτικό υλικό που περιέχει αναλυτικά τον τρόπο δράσης των δραστών, καθώς και χρήσιμες συμβουλές για την πρόληψη τέτοιων περιστατικών.
Επισημαίνεται ότι στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας (http://www.hellenicpolice.gr), στην ενότητα «Οδηγός του πολίτη/Χρήσιμες συμβουλές» παρατίθενται γενικές και ειδικότερες συμβουλές για την πρόληψη των κλοπών-διαρρήξεων και των απατών.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου